Nyd Bare Danmark - et hjem med flere nøgle.
Nyd Bare Danmark konceptet handler om, at se på Danmark med et positivt syn, samt skabe et multikulturelt image og fællesskab for alle familier, uanset nationaliteten. I Nyd Bare Danmark tror vi på at de oplevelser vi tilbyder, styrker det sociale netværk mellem forskellige kulturer i Danmark, og giver mulighed til integration og dansk kulturforståelse.
INTEGRATION

Det er så vigtigt at føle sig integreret i landet man bor i, at ikke at føle sig alene og målløst. Vi sætter meget pris på integration i NBD og alle vores aktiviteter er tænkt på at give dig muligheder for at forstå den danske kultur, system og sprog bedre.

NETVÆRK & RELATIONER

Netværk spiller en stor rolle hvis man gerne vil integrere sig i Danmark. Vi vil gerne skabe muligheder for at du kan udvide dit netværk - både med mennesker i samme situation som dig, men også med virksomheder, så du kan få direkte kontakt til dem.

SELVUDVIKLING & BESKÆFTIGELSE

Gennem vores events, får du redskaber som kan hjælpe dig til at blive en bedre version af dig selv - for dig selv, men også for arbejdslivet, så du får bedre chancer til at komme i beskæftigelse på det danske arbejdsmarked.

IDRÆT & FRITID

Og så er det vigtigt at holde dig igang og fysisk aktiv. Sport er en måde at skabe relationer til hinanden, uden at man behøve snakke det samme sprog. Vi vil også skabe plads til dine personlige interesser og din egen kultur og traditioner.

Bagved
Bag om alle vores arrangementer, er der et par mennesker som står for konceptudviklingen i Nyd Bare Danmark. Vi tænker innovativt og bruger forskellige metoder for at udvikle vores forening.
Digital Concept Developer / SoMe
Diana startede som frivillig i 2014, hvor hun hjalp med alt fra madlavning til grafisk design. Diana mener, at det er pga Nyd Bare Danmark, at hun har lært dansk, imens hun skrev og designede vores promotionelle materialer. Hun har udviklet sig utroligt meget gennem årene og nu arbejder hun som konsulent i NBD.
Formand
Det er Alfred der startede det hele ud fra et ønske om at motivere og opmuntre hans familie til at gå ude og opleve Danmark. Han brænder virkelig for NBD og det kan man nemt se fra den måde han snakker med de frivillige og den ild han viser til foreninges samarbejdspartnere.
'Rejsen' Podcast Host
Caroline er først og fremmest en meget dygtig musik kunstner med den smukkeste stemme, som gør at det er så dejligt at lytte til hende. Derfor står Caroline som 'host' til vores Rejsen podcast, hvor hun snakker med mennesker om deres rejse igennem livet i Danmark.
'Rejsen' Podcast Host / Konsulent
Alexander er god til at lytte og snakke med mennesker, men han har også en forretnings forståelse og viden. Derfor står han som 'host' til vores Rejsen podcast, hvor han interviewer små og store virksomheder. Han hjælper også som frivillig til vores andre events.
Vores seje frivillige
Vores frivillige er primært unge mennesker af forskellige nationaliteter, som ønsker at have det sjovt og at skabe en forskel igennem frivilligt arbejde. Dermed er det vigtigt at Nyd Bare Danmark giver dem en oplevelse af opmuntring, motivation, hygge og vejledning.

Vi har to grupper af frivillige: Event Team & Helping Hands. Event Teamet er en gruppe af 5-9 seje frivillige, som står som leder for planlægningen af alle vores events – alt fra idé til implementering. Vi mødes hver mandag, kl. 16.00, på Kolding Biblioteket. Helping Hands er de frivillige som mest hjælper på dagen, til selve arrangementet. De følger planen som bliver planlagt af gruppens ledere, og får et frivillig certifikat bageefter. Der er ikke så mange krav, kun at man er med til mindst to forberedelses møder. Vi samarbejder med ca. 150 frivillige fra både danmark og andre lande om året.

Har du lyst til at være en del af vores team, send gerne en mail til nydbaredanmark@live.dk.

Vi bygger bro mellem kulturer gennem multikulturelle events.
Kommende events
Expired
september 29, 2020
Expired
september 22, 2020
Expired
september 15, 2020
Expired
september 8, 2020
Expired
september 29, 2020